Saturday, August 21, 2010
MOME diploma 2010
Az alábbi képek egy nagyobb projektből valók, amely a diplomamunkám volt a MOME-n. A cél egy ipari létesítménynek gyerekek által is könnyen érthető és szerethető arculatot adni, hogy már az ő korukban találkozzanak azzal, hogyan lehet a környezetet minél kevésbé terhelni mindennapi szemetünk feldolgozásával.
Matrica teherautón
Idén januárban került átadásra a 9,5 mrd forintból, EU-s és önkormányzati támogatással megvalósult Győr-Sashegyi Regionális Hulladékkezelő Üzem, amely világszínvonalú technológiát alkalmazva látja el a térség hulladékának kezelését. A mára már hagyományosnak is nevezhető szelektív begyűjtést kiegészítve a komposztálható hulladék begyűjtését is megoldják, házhoz mennek érte. Az újrefeldolgozható hulladék válogatását, kezelését és újrafeldolgozásra előkészítését végzik itt. A kevert szemétből a lemomló anyagokat kirostálják, különböző eljárásokkal térfogatát csökkentik, és fűtőértékkel rendelkező anyagot bálázzák és égetőbe szállítják. Az eljárás végső céllja az, hogy a lerakóba kerülő szemét mennyisége a lehető legkevesebb legyen.
Lerakó
Az építkezés megkezdésével egyidőben a majdani üzemterület melletti elhagyott és elhanyagolt bányaterületet és bányatavat megvásárolta a Hulladékkezelő üzemeltetője, ahol ökológiai rekultiváció keretében megkezdődött az egykori élőhely helyreállítása: a hulladékok eltávolítását és a területrendezést követően őshonos növény- és állatfajok kerültek visszatelepítésre.
Mindez azzal a céllal történt, hogy az így kialakított Zöld Sziget alkalmassá váljon nyári táboroztatásra, és az általános iskolás korú gyerekek erdei iskola keretében ismerkedhessenek meg az immár megújult élővilággal, valamint a szomszédban alkalmazott legkorszerűbb hulladékkezelési módszerekkel. Mindezt a gyerekek egy tíz állomásból álló tanösvény állomásait végigjárva tehetik meg. (Lásd: itt)
Képek az interaktív játékból
Munkámban javaslatot teszek a promóciós anyagok (póló, kitűző) tervezésére is.
Készült egy később széles skálán fejleszthető, egyelőre a műanyag körforgását bemutató animált, néhol interaktív diavetítés, slideshow, amely azt mutatja be, hogy jut be észrevétlen a majdani szemét hozzánk, és mekokr a felelősségünk abban, hogy mindez hova kerül: a természetbe, a föld alá lerakva, az égetőműbe, ahol mérgező anyagok formájában jut visza hozzánk, vagy esetleg rengeteg energia felhasználásával újragyártva ugyanazt a csomagolóanyagot. Vagy ki se dobjuk, mert fel tudjuk otthon használni még valamire... Vagy esetleg meg se vesszük, ha annyira nem is kívánjuk. A képesség mindennek a végiggondolására: ez a környezettudatos gondolkodás.